Kdy a proč používat ochranné nátěry na dřevo

Dřevo patří mezi nejkrásnější a nejtvárnější materiál. Poslouží k výrobě nábytku, doplňků, s vysokou odolností zastoupí funkce podlahových krytin i obkladů. Dokáže se dobře vyrovnat s mechanickým namáháním, dobře odolává i vlhkosti, změnám teplot nebo přímému UV zářením. Samozřejmě jako přírodní materiál má dřevo slabinu v možném napadení dřevokaznými škůdci. V náročném prostředí, zejména venku nebo při dlouhodobém styku s vlhkostí, může časem dostát výrazných změn ve vzhledu a pevnosti. Kvalitní ochranné nátěry však dokážou předejít nežádoucím projevům a výrazně prodlouží perfektní vzhled a posílí odolnost vůči mechanickému zatížení dřeva.

Laky pro krásný vzhled i delší životnost

Zpravidla bezbarvé laky je možné aplikovat i jako poslední ochrannou vrstvu. Lak vytvoří pevnou zábranu, chrání pronikání vlhkosti, předchází mechanickému poškození a povrchu navíc dodá i lesk. Stupeň lesku i jemné zabarvení můžete vybírat s ohledem na požadovaný styl a i původní starší dřevěné prvky zajímavě oživit. Do interiéru jsou vhodné vodou ředitelné laky, venkovní více namáhané dřevěné plochy využijí laky syntetické s vyšší odolností. Laky jsou upravené pro zdravotní nezávadnost, nemusíte se obávat složité aplikace ani následků v nepříjemném zápachu.

Kvalitní lazury

Další možností jsou lazury. I tato forma ochrany se poměrně snadno nanáší. Můžete využít štětec a pro větší plochy i váleček. Dřevěný zahradní nábytek, ploty nebo podlahu terasy můžete ošetřit účinnou kombinací. Lazury pro venkovní nátěry spojují ochranu vůči povětrnostním vlivům s fungicidním rozpouštědlem. Dřevo získá vyšší odolnost také vůči dřevokazným houbám nebo hmyzu. Jediným krokem dokážete oživit povrch a barvu, zvýšit odolnost a ochránit dřevo na několik sezon.

Impregnační oleje a vosky

Laky a glazury vytváří na povrchu pevnou neproniknutelnou bariéru. Využít můžete také přírodní oleje a vosky, které dokážou prostoupit i hluboko do struktury dřeva a vytvoří odolnější složku, která se ani s přirozeným opotřebením povrchu neslábne.

Správný typ ochrany dřeva vám vždy nejlépe doporučí specializovaný prodejce. Projděte si nejen možné barevné odstíny, ale i funkční vlastnosti konkrétních typů laků, lazur nebo olejů a vosků. Drobné úpravy a obnova povrchu se vám vrátí krásným vzhledem a delší životností dřevěných prvků.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.